niedziela, 30 lipca 2017

Beduinki Na Instagramie - współczesne realia życia Arabek (i nie tylko) + dziś są moje 30-te urodziny!

Cześć! Kilka miesięcy temu, podczas spontanicznych zakupów w Biedronce jak zwykle przeglądałam proponowane przez market pozycje książkowe i przypadkiem natrafiłam na jedną, którą wiedziałam, że koniecznie muszę nabyć, aby dołączyć do swojej domowej biblioteczki. Uwielbiam literaturę traktującą m.in. o życiu kobiet w krajach arabskich, gdyż tamtejsze obyczaje w połączeniu z religią są tak skrajnie odmienne od naszych, a przy tym tak fascynujące, że nie sposób przejść obok nich obojętnie :).
Autorka książki, czyli Aleksandra Chrobak jest Polką, która jak możemy przeczytać na tylnej okładce książki - "poznała Emiraty od podszewki". Kilka lat żyła i pracowała w ZEA (Zjednoczonych Emiratach Arabskich), dzięki czemu miała okazję bardzo dokładnie poznać zasady rządzące życiem tamtejszych ludzi, ich zwyczaje i kulturę. To doświadczenie jest dokładnie widoczne na kartach książki, która została napisana w sposób przede wszystkim ciekawy i zaskakujący.

Książka w dużej mierze ukazuje codzienność życia Arabek z różnych regionów kraju. Od tych bardziej wyzwolonych, które pod długimi abajami skrywającymi ich sylwetki, niejednokrotnie noszą kosmicznie drogie kreacje od Diora, Balenciagi, czy Chanel, w wolnych chwilach jeżdżąc na zakupy swoim nowiutkim porshe będącym prezentem od męża, po te, które żyjąc poza wielkim miastem, wciąż tkwią w swoim zaścianku, pozostając skromne, usłużne i całkowicie podporządkowane życiu jakie zostało im narzucone.

Jednakże książka ta nie skupia się tylko i wyłącznie na kobietach. Pokazuje również m.in. zasady panujące w męskim świecie, ogromną wagę przykładaną do religii, zasad które obowiązują w domach zarówno bardziej zamożnych mieszkańców, jak i tych biednych i wiele, wiele innych, także jestem pewna, że jeśli choć odrobinę interesuje Was tematyka życia ludzi w krajach arabskich, to jest to propozycja dla Was.Jeśli chodzi o mnie, to najbardziej zaciekawiły mnie możliwości "obejścia" rygorystycznych norm, które w ciągu lat wypracowały sobie Arabki. Całkowicie zdominowane przez męską populację, gdzie to mąż, ojciec lub brat decydują o każdym ich kroku, nauczyły się delikatnie naginać pewne prawidła, aby mieć choć minimalnie poszerzoną swoją przestrzeń życiową. Ponad to nauczyły się także subtelnego okazywania swojej kobiecości, którą na codzień zasłania wspomniana już czarna abaja. Autorka wspomina, że czasem wystarcza mały detal, aby wprawne oko mogło rozpoznać z jakim typem kobiety rozmówca ma do czynienia - elegancką damą, buntowniczką (oczywiście w tamtejszym tego słowa znaczeniu), czy tradycyjną beduinką. Ciekawe też jest podejście Arabów do mediów społecznościowych i kontaktów międzyludzkich np. w pracy. Wiedzieliście, że autorka kilka lat przepracowała z kobietą, której twarzy nigdy nie widziała, przez co nie była w stanie rozpoznać ile ma lat? Mogła się tego domyślać jedynie po dłoniach i głosie. Dla nas to szok, a tam to normalność.

Dzięki tej książce po raz kolejny przekonałam się, że ZEA to kraj ogromnych kontrastów, gdzie nowoczesność miesza się ze zwyczajami praktykowanymi od lat. Każdy rozdział opisany jest  w sposób interesujący, dlatego czytanie jest przyjemnością i podczas lektury nie ma miejsca na nudę. Jednak zdarzyło się też kilka powtórzeń, które były niepotrzebne, gdyż spokojnie można było je pominąć. Mimo to, w moim odczuciu są to detale, w tym przypadku nie rzutujące na odbiór całości, także z mojej strony ta książka otrzymuje moją rekomendację :).

Ps. W dniu dzisiejszym obchodzę swoje 30 urodziny, będę miała małą imprezkę rodzinną, natomiast jutro wyjeżdżam na kilka dni poza miasto, dlatego też na wszelkie Wasze komentarze i wiadomości odpowiem po powrocie do domku. Ściskam Was mocno i jak co roku, wirtualnie dzielę się pysznym torcikiem oraz kawką. Buziaki!!! :*

(źródło - www.weheartit.com)

12 komentarzy:

 1. Sto lat Kochana! Ja kończę 30 lat za 2 tygodnie :) Baw się dobrze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też już niebawem! Dziękuję bardzo Żanetko! :*

   Usuń
 2. Bardzo ciekawi mnie ta książka ;)
  Wszystkiego najlepszego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdradzę, że powstaje już druga część (info od samej autorki :)) Dzięki bardzo! :*

   Usuń
 3. Sto lat, sto lat kochana :) Baw się dobrze!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkiego co najlepsze i mnóstwa sukcesów! <3

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię! Jest ona dla mnie bardzo cenna. Staram się zaglądać do każdego kto zostawi komentarz, więc nie musisz mnie dodatkowo zapraszać na swój blog :) Komentarze obraźliwe, wulgarne, autopromocyjne, bądź z pyt. obserwujemy? - usuwam. Jeśli masz jakieś pytania, na każde odpowiem pod Twoim komentarzem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...